Caska – Sv. Juraj

Potporom Ministarstva kulture i Grada Novalje 2007. započeli su dugo očekivani radovi na uređenju crkve i utvrde na položaju Sv. Juraj u Caski kod Novalje.

Ostaci utvrde nalaze se iznad sjeverne obale Paškog zaljeva, u uvali Caska na kamenom brežuljku,  55, 2 m nad morem, na strateški vrijednom položaju. Odatle se pruža prekrasan pogled na bliži i dalji okoliš.

Crkva Sv. Jurja je romaničkih stilskih značajki (14. st.) i uklopljena u utvrdu. U izvorima se prvi put spominje 1451. godine i bila je u namjeni do 19. st. Tijekom vremena crkva se urušila. Iz njenih zidova čupani su brojni ulomci crkvenog namještaja koji su najvjerojatnije doneseni iz Novalje, a pripadali su ranokršćanskim i ranosrednjovjekovnim sakralnim objektima većih dimenzija. Ovim položajem bavili su se mnogi stručnjaci, primjerice Gj. Szabo, I. Petricioli, C, Fisković, J. Kunkera, E. Hilje, A. Šonje, Z. Brusić, K. Regan, I. Radić-Rossi i dr. Međutim nikada se nisu izvodila arheološka istraživanja

Prethodno je izrađen arhitektonski snimak postojećeg stanja na utvrdi, zatim je u cijelosti očišćena crkva Sv. Jurja, te proveden konzervatorski zahvat na crkvi i dijelu utvrde.

Godine 2008. unutar crkve je otvorena jedan omanja arheološka sonda, a 2009. pristupilo se I. fazi arheoloških istraživanja koja vodi Arheološki muzej iz Zadra u dogovoru s Konzervatorskim odjelom u Gospiću. Godine 2010. i 2011. provedena je II. i III. Faza istraživanja.

Naši najnoviji radovi su na vidjelo donijeli zanimljive rezultate.

Otkriven je niz zidova koji prethode izgradnji postojeće crkve. U ovoj fazi istraživanja sa sigurnošću ne možemo govoriti o namjeni tih objekata. Čini se da se dosad otkriveni zidovi mogu datirati od kasnog rimskoga razdoblja do kasnog srednjeg vijeka.

Tijekom naših istraživanja pronađeno je više ulomaka crkvenog namještaja kao i ulomaka zemljanih posuda (gruba keramika,crno pečena sa ukrasom valovnice i manja količina majolike), te kasnosrednjovjekovni mletački novci, ulomci stakla, životinjskih kostiju i školjaka.

Dosad je istraženo je 14 grobova koji se javljaju u dva sloja, od kojih je donji sloj iznimno značajan. Naime u grobu 7 otkriveni su nakitni predmeti iz ranog srednjeg vijeka, odnosno ranohrvatskoga razdoblja. U grobu je bila pokopana mlađa ženska osoba do, najviše 10 godina starosti Uz glavu su pronađene brončane naušnice s jednom jagodom, kakve su bile omiljeni nakit Hrvatica na prostoru hrvatske srednjovjekovne države od druge polovice 9. do 11. st., zatim jedan srebrni prsten s krunom, te brončana ogrlica kakva dosad nije pronađena niti u jednom ranosrednjovjekovnom grobu u Hrvatskoj. Svi predmeti iz ovog groba nalaze se na konzervaciji u Arheološkom muzeju u Zagrebu.

Rezultati dosadašnjih istraživanja donose niz novih spoznaja o crkvi Sv. Jurja i samoj utvrdi, pa ih valja nastaviti u narednom razdoblju, za što je osobito zainteresiran Grad Novalja.

Graditeljski ostaci će se konzervirati i prezentirati, te staviti u funkciju kulturnoga turizma.

Sustavnu potporu našim istraživanjima pružio je Grad Novalja s g. Ivanom Dabom, gradonačelnikom, kao i Konzervatorski odjel u Gospiću  na čelu s g. Daliborom Šušnjićem, pročelnikom toga Odjela.

Voditelj istraživanja je prof. Radomir Jurić muzejski savjetnik i voditelj Srednjovjekovnoga odjela Arheološkoga muzeja u Zadru, dok je su voditelj prof. Aleksij Škunca, arheolog iz Novalje.

 

Oznake:,
Arheološki Muzej Zadar, sva prava pridržana